Nasz reprezentant w ENYGO

Piotr Lepka - asystent w Klinice Ginekologii Onkologicznej UMW - został wybrany jako reprezentant Polski do European Network of Young Gynae Oncologist (ENYGO). Organizacja wspiera młodych lekarzy w rozwoju ich kariery.

ENYGO jest organizacją funkcjonującą w ramach Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Jej celem jest wspieranie młodych lekarzy zainteresowanych ginekologią onkologiczną w ich karierach zawodowych poprzez promowanie aktywności edukacyjnej – organizację licznych kursów, warsztatów i konferencji dających możliwość nawiązywania międzynarodowej współpracy.

W latach 2017-2019 nasz kraj w będzie tam reprezentował Piotr Lepka - specjalista ginekologii i położnictwa na co dzień pracujący w Katedrze Onkologii pod kierownictwem prof. Rafała Matkowskiego. Piotr Lepka od kilku lat aktywnie działa europejskich strukturach. Jest współautorem międzynarodowego zespołu realizującego projekt LiFE (Literature for ENYGO), który dzięki regularnym, półrocznym przeglądom publikacji medycznych analizujących różne aspekty ginekologii onkologicznej, pozwala w łatwy sposób osobom zainteresowanym tematyką być na bieżąco z aktualną wiedzą.

Zaangażowanie Piotra Lepki zostało również docenione przez komisję Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, która przyznała mu stypendium „Travelling Fellowship”, dzięki któremu we wrześniu 2017 r. będzie zdobywał doświadczenie w laparoskopii robotowej w prestiżowym The Norwegian Radium Hospital w Oslo.

Działalność ENYGO nie ogranicza się do aktywności naukowej i szkoleniowej. Corocznie z inicjatywy zarządu ENYGO odbywa się rajd rowerowy „Ride4Women” mający na celu zwiększenie świadomości onkologicznej o chorobach kobiecych. Tym razem kolarze pokonali odcinek rowerowy z Oslo do Wiednia.

uczestnicy Ride4Women, studia medyczne
Dzięki wspólnemu zaangażowaniu zespołu ginekologii onkologicznej pod kierownictwem dr n. med. Barbary Rossochackiej-Rostalskiej, 21 kwietnia 2017 roku Oddział Ginekologii Onkologicznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu jako trzeci ośrodek w Polsce otrzymał akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) w zakresie kształcenia specjalistów ginekologów-onkologów oraz tytuł European Training Centre in Gynaecological Oncology. Dzięki temu młodzi ginekolodzy onkolodzy szkolący się w Klinice Ginekologii Onkologicznej Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będą mogli ubiegać się o uzyskanie nadawanego przez ESGO tytułu Europejskiego Specjalisty w Ginekologii Onkologicznej, a ośrodek będzie mógł uczestniczyć w międzynarodowych projektach naukowych.